Dünyadaki En Enteresan Kavşaklar

Kavşaklar yol bağlantılarını ilginç geometriler ile sağlayarak, sadece yönler açısından değil, şekil açısından da kafa karıştırıcı olabiliyor. Eğer bu geometri üzerinde herhangi bir aracın gidiş yolunu takip ederseniz, kimi zaman ne kadar farklı seçeneklerle karşı karşıya kalındığını görebilirsiniz. Biz de burada gerek geometri, gerek trafiği ya da alışagelmedik her şeyi ile dünyanın en enteresan kavşaklarını derledik:

1. Çok seçenekli bir meydan kavşağı Arc de Triomphe – Paris

Arc de Triomphe

2. Spagetti ile benzerlik kurulan her şey zaten kafa karıştırıcı oluyor. Bu kavşağa çatalınızı batırıp döndürmek isteyebilirsiniz. Birmingham Spagetti Kavşak – Birmingham, İngiltere

Birmingham Spagetti Kavşak – telgraph.co.uk

3. 2017’de tamamlanan bu kavşak dünyadaki en karmaşık kavşaklar arasında yer alıyor. 5 kat, 20 rampa ve 8 farklı yöne sahip. Huangjuewan Kavşağı, Chongqing – Çin

Huangjuewan Kavşağı, Chongqing- Fotoğraf: Fred Dufour – Getty Images

4. Amerika’da uygulanan bu kavşak tipi, klasik farklı seviyeli kavşaklardan biraz farklı. Bu kavşak tipi sayesinde araçlar 26 yerine 14 kesişim ile daha konforlu bir ulaşım imkanına sahip olabiliyor. Kavşak tasarımında 2 tek yönü 1 çift yön yol kesiyor. Ülkemizde henüz bulunmayan bu kavşak tipinin, uygulanması halinde trafik kültürümüze yerleşmesi biraz zor gözüküyor.

Missouri’de çiftli geçiş kavşağı – Fotoğraf: Missouri DOT

5. Bu kavşağı enteresan yapan geniş yarıçaplı kollara sahip olup birbirleri arasından geçmesi.

Phoenix Kavşağı – Fotoğraf: Uncle Kick-Kick, Flickr

6. Macau, 400 yıldan uzun bir süre Portekiz’e ait bir koloniydi ve 1999’da Çin’in hakimiyetine giren Asya’daki son Avrupa kolonisi oldu. Hong Kong gibi, Macau hala Çin yönetimi altında trafikte sol şerit akışına sahip. Bu da Macau ve Çin’in diğer bölgelerindeki yolcuların, ülkeyi terk etmeden önce şeritleri değiştirmesi gerektiği anlamına geliyor! Makao ve Hengqin Adası arasındaki Lotus Köprüsü’nde, şerit değiştirmek için garip asimetrik yonca kavşak üzerinde dönmeniz gerekiyor.

Lotus Bridge – Fotoğraf: Google Map

7. Burası muhtemelen dünyanın en kalabalık kavşağı. Shibuya, Japonya’da bulunuyor

8. Bu kavşak Taganka Meydanı’nda yer almaktadır. İçinde her santimetrekaresi trafikle dolu birkaç yol, hareket kabiliyetini oldukça zorlaştırıyor.

Taganka Meydanı’ndaki Kavşaklar

9. Bu da muhtemelen dünyanın en neyin ne olduğu belli olmayan kavşağı. Kavşak Vietnam,Ho Chi Minh Şehrinde bulunuyor.

10. Şelaleyi andıran bu gişeler her ne kadar tamamıyla kavşak olmasa da yan yol katılımları bulunan ve şerit genişlemeleri ve darlaşması ile açılı çekimlerde ilginç görüntü veren bir kavşak.

Seoul Toll Gate

11. Geleceğin tamamen belirsiz olduğu bir trafik daha. Bu trafik olasılık derslerinde bir örnek olarak ele alınabilir. Kavşak Addis Abeba, Etiyopya’dan.

12. Bir daire içinde sürekli dönen iki şeritli karayolu trafiğine sahip bu kavşakta, nerede olduğunuzu iyi bilmeniz gerekiyor çünkü çıkışı kaçırırsanız, zorlu bir şekilde tekrar bu kavşağa girip birkaç tur daha dönmeniz gerekebilir. Bu kavşağın dünyada en çok dönen kavşaklar arasında yer alması muhtemel.

Shanghai Nanpu Köprüsü – Fotoğraf: $kaycog

13. Bu kavşak ne kadar basit olsa da klasik bir kavşak değil. Çünkü bir yönden arabalar ve yayalar geçerken, diğer yönden uçaklar geçiyor. Uçağa yeşil yanarken, araçlara ve yayalara kırmızı yanıyor. Kavşak Birleşik Krallık’a bağlı Cebelitarık Havalimanı’nda.

14. Çoğu insan Putrajaya’daki bu kavşağın merkezindeki Başbakanlık Binası çevresinde dönerken dünyanın en büyük kavşağında olduğunun farkında değil. Kavşak yaklaşık 3.5 kilometre uzunluğunda.

Putrajaya-Malaysia Kaynak: World Urban Planning

15. Kanada, Halifax’ta yer alan ilginç kavşaklardan birisi. Videoyu yavaşlatıp izleyin çünkü çok baktıkça başınız dönebilir.

16. Birleşik krallık’ta kafa karıştırıcı kavşaklar arasında yer alanlardan bir tanesi daha. O kadar ki, insanlara rehberlik etmesi açısından bu videoyu çekmiş olmalılar:

17. Muhtemelen bu kavşağın enteresan kavşaklar listesinde yer almasını bekliyordunuz. Birkaç filmde de karşılaşabileceğiniz bu kavşak 1993’te açılmış ve Yargıç Harry Pregerson Kavşağı olarak isimlendirilmiş. Bu kavşak Los Angles’ta yer alıyor.

Judge Harry Pregerson Kavşağı

18. Kavşaklar, kavşak içinde. Swindon, İngiltere

19. Bu, estetiğe sahip kavşak ise Florida, Jacksonville’de yer alıyor.

Jacksonville Kavşağı

20. Guashan Dağı Üstgeçit Köprüsü Hangzhou’da yer alan, karışık geçişleri ile yine kafa karıştırıcı kavşaklardan birisi.

Guashan Dağı Üstgeçit Köprüsü, Hangzhou- Fotoğraf: IC

Daha fazla enteresan şey için tıklayınız.

Yorum yazabilirsiniz