InSight Mars’tan Topladığı İlk Sesleri Gönderdi

Mars’tan gelen sesleri kaydeden uzay aracı InSight projesinde çalışan baş araştırmacısı Bruce Banerdt, “Bu sesin yakalanması planlanmamış bir durum oldu. Ancak misyonumuzu adadığımız şeylerden biri Mars’taki devinimi ölçmek ve bu görev doğal olarak ses dalgalarının neden olduğu hareketi de içeriyor” dedi.

InSight Güneş Panellerinden Çıkan Sesleri Kaydetti

Rüzgarın sesi, InSight tarafından hava basıncı algılayıcıları ve sismometre yardımıyla kaydedildi. Hava basıncı algılayıcıları, hava titreşimlerini doğrudan yakalarken; sismometre, Mars rüzgarının InSight güneş panelleri tarafından üflenen titreşimleri kaydetti. Bilim insanlar rüzgarın hızının 15 ila 25 KM/H arasında olduğunu tahmin ediyor.

Mars’ın Rüzgarı Panellere Çarpıyor

InSight bilim ekibinin bir parçası olan Tom Pike, “Uzay aracının kenarlarındaki güneş panelleri rüzgarın basınç dalgalanmalarına tepki veriyor. InSight panelleri çanak görevini görüyor Mars rüzgarı panellere çarpıyor. Güneş panellerinden gelen iniş titreşimlerinin yönü rüzgarın yönü ile eşleşiyor” açıklamasında bulundu.

Videodaki ses, insan kulağının duyması için iki oktav yükseltildi. Videoda Mars´tan gelen ilk rüzgar sesi duyulabiliyor.

InSight 26 Kasım’da Mars’tan ilk verisini göndermişti

NASA’nın InSight isimli uzay aracı, Kızıl Gezegen’in yüzeyi hakkında bir çalışma için 26 Kasım’da Mars’a başarılı bir şekilde iniş gerçekleştirmişti.

NASA’nın Pasadena’daki Jet Propulsion Laboratuarı’nda uzay kontrol mühendisi olarak çalışan Christine Szalai, yaptığı açıklamada, “İniş doğrulandı, InSight Mars’ın yüzeyinde!” demişti. Uzay aracı ayrıca ilk görüntüleri yollayarak inişten kısa bir süre sonrasına ilişkin çoğunlukla kamera merceğindeki toz katmanı görüntülerini iletmişti.

InSight inişi ile birlikte, Mars’a NASA tarafından yapılan toplam başarılı iniş sayısını sekize çıkarmıştı. Uzay aracı InSight, Mars’ın ekvatorunun yakınında, Elysium Planitia denilen geniş ve düz bir ovada iniş gerçekleştirmişti. İniş bilgisini ise uzay aracı ile birlikte gönderilen küçük bir çift uydu tarafından dünyaya iletmişti.

InSight, inişi ile birlikte NASA’nın Mars’a 6 yıl sonra gönderdiği ilk uzay aracı olma niteliğini de kazanmıştı.

InSight 26 Kasım’da Mars’a İniş Yaptı

Kaynak:

ctvnews.ca

Yorum yazabilirsiniz