InSight 26 Kasım’da Mars’a İniş Yaptı

NASA’nın InSight isimli uzay aracı, Kızıl Gezegen’in yüzeyi hakkında bir çalışma için 26 Kasım’da Mars’a başarılı bir şekilde iniş gerçekleştirdi.

NASA’nın Pasadena’daki Jet Propulsion Laboratuarı’nda uzay kontrol mühendisi olarak çalışan Christine Szalai, yaptığı açıklamada, “İniş doğrulandı, InSight Mars’ın yüzeyinde!” dedi. Uzay aracı ayrıca ilk görüntüleri yollayarak inişten kısa bir süre sonrasına ilişkin çoğunlukla kamera merceğindeki toz katmanı göründü.

InSight’ın inişi, Mars’a NASA tarafından yapılan toplam başarılı iniş sayısını sekize çıkarmış oldu. Uzay aracı InSight, Türkiye saati ile 22:55’te gerçekleştirdiği inişi, Mars’ın ekvatorunun yakınında, Elysium Planitia denilen geniş ve düz bir ovada gerçekleşti. İniş bilgisini ise uzay aracı ile birlikte gönderilen küçük bir çift uydu tarafından gerçekleştirildi.

InSight, inişi ile birlikte NASA’nın Mars’a 6 yıl sonra gönderdiği ilk uzay aracı olma niteliğini kazandı.

İlk Güneş Sistemi Dışı Ay Gözlemlenmiş Olabilir

InSight için veri kapsamı ne olacak?

NASA tarafından Mars’a gönderilmiş olan uzay aracı Opportunity, devre dışı kaldıktan sonra Mars araştırmalarıdna yavaşlama yaşanmıştı. InSight, artık bu açığı kapatarak Mars üzerinden yer altı ve üstünden detaylı bilgi aktarımı yapacak. Bugüne kadar gerçekleştirilen araştırmalar ise Mars’ın yüzeyi ile sınırlıydı.

Bir sonraki Mars yılı boyunca (yaklaşık iki Dünya yılı) InSight, “Marsquakes” ve gezegen boyunca dalgalanan diğer sismik dalgaları dinlemek için bir sismometre kullanacak. Uzay aracı aynı zamanda Mars’ın yüzeyinden içeri doğru beş metreden sondaj yoluyla veri toplayarak gezegenin içsel ısı akışını ölçecek. Böylece Mars’ın jeolojik olarak bugün ne derece aktif olduğuna dair bir işaret arayacak.

Bugüne kadar Mars’tan yüzey görüntü ve örnekleri toplayan Curiosity ve Opportunity’nin ardından InSight bu göreviyle daha farklı bir konumda duruyor. Mars’ta var olan sismik aktivite, yeraltı ısısı ve gezegenin iç yapısı hakkında veri elde etme imkanı sağlayaacak olan InSight, bu konuda bilim adamlarının ilk kez fikir sahibi olmasını sağlayacak.

Mars’ın iç yapısı ve dinamiği hakkında bilgi edinmek diğer gezegenlerin de evrilme süreçleri hakkında önemli bulgular sunabilecek. NASA bu konuda ellerindeki tek verinin Dünya’ya ait olduğunu söyleyerek, Mars’tan elde edilecek bulguların karşılaştırma imkanına olanak tanıyacağını söylüyor.

Daha fazla Kısa & Net bilgi için tıklayınız.

Kaynak:

sciencenews.org/

Yorum yazabilirsiniz