Ara Güler Hayatı ve Fotoğrafları

16 Ağustos 1928’de İstanbul’da doğan Ara Güler, lisede sinemacılıkla ilgilenip Muhsin Ertuğrul’un Tiyatro Kurslarına gitti.

1958’de Time-Life, Paris-Match ve Der Stern dergilerin foto-muhabirlik yaptı. 1954’de Hayat Dergisi fotoğraf bölüm şefi oldu.

1953’de Paris Magnum Ajansı’na katıldı. İngiltere’de yayımlanan “Photography Annual Antalojisi” sanatçıyı dünyanın en iyi 7 fotoğrafçısından biri gösterdi.

1962 yılında “Master of Leica” ünvanını kazandı. Birçok ülkede fotoğraf derlemeleri ve sergilerinde fotoğrafları yer aldı. Bir Türk fotoğrafçı olarak ilkleri başardı.

Picasso’nun 90. yaş gününde “Picasso Metamorphose et unite” isimli kitap için Picasso ile foto-röportaj yaptı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen 1979 “Foto Muhabirliği” birincilik ödülünü almaya hak kazandı.

İsmet Inönü, Winston Churchill, Indira Gandi, John Berger, Bertrand Russel, Bill Brandt, Alfred Hitchcock, Ansel Adams, Imogen Cunningham, Salvador Dali, Picasso gibi birçok tananımış isim ile röportajlar yaparak fotoğraflarını çekti. En meşhuru fotoğrafçılara poz vermeyen Picasso ile yaptığı ropörtaj oldu.

Ara Güler’in fotoğrafları Paris Ulusal Kitaplıkta, ABD’de Rochester Georg Eastman Müzesi’nde Nebraska Üniversitesi Sheldon Koleksiyonu’nda bulunuyor. Köln Mueseum Ludwing’de Das Imaginare Photo Museum’da fotoğrafları sergileniyor.

Usta sanatçı 18 Ekim 2018 yılında hayatını kaybetti.

Ünlü Ara Güler Fotoğrafları

 

 

Adnan Menderes (Fotoğraf: A. Güler)

Anadolu İnsanı (Fotoğraf: A. Güler)

Aşık Veysel (Fotoğraf: A. Güler)

Aziz Nesin (Fotoğraf: A.Güler)

Bülent Ecevit (Fotoğraf: A. Güler)

Can Yücel (Fotoğraf: A. Güler)

Indra Gandi (Fotoğraf: A. Güler)

İsmet İnönü (Fotoğraf: A. Güler)

Koyunlar ve Çobanlar (Fotoğraf: A. Güler)

Nazım Hikmet (Fotoğraf: A. Güler)

Necmettin Erbakan (Fotoğraf: A. Güler)

Pablo Picasso genellikle fotoğrafçılara poz vermez. Bu fotoğraf o nedenle çok ünlüdür. (Fotoğraf: Ara Güler)

Salvador Dali (Fotoğraf: Ara Güler)

Süleyman Demirel (Fotoğraf: Ara Güler)

Yaşar Kemal (Fotoğraf: Ara Güler)

Daha fazla Kısa & Net bilgi için tıklayınız.

Kaynak:

araguler.com.tr

Yorum yazabilirsiniz