Yeni Nesil Veri Gizliliği Konusunda Endişeli

İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü’nün düzenlediği, Grand Pera Taksim’de gerçekleşen Gizlilik, Teknoloji ve Gelecek Konferansında kişisel veri gizliliği konusuna değinildi. Liseli gençler arasında kişisel veri gizliliği ve internet kullanımı konusunda tutumların değerlendirildiği oturum ise konferansta en rağbet gören başlık oldu.

Bilgi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü’nün düzenlemiş olduğu “Gizlilik, Teknoloji ve Gelecek Konferansı” kapsamında dijital çağda gizli ve güvende kalmak, bilgi ekonomisi, inovasyon gibi aktüel konular ele alındı. Z Kuşağı üyesi gençler için “mahremiyet” mefhumuna bakış açısını anlama ve veri gizliliği konusunu onlar açısından anlama bakımından düzenlenen oturumda ilgi çekici sonuçlar paylaşıldı.

Oturumun yönetimini gerçekleştiren Mehmet Pusat Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojisi Öğretmeni Gökhan Karaosmanoğlu, 1000 öğrenci arasında yapılan araştırma sonuçlarını paylaştı. Araştırmaya göre, gençler arasında yüzde 65’lik kesim siber zorbalık durumunda sessiz kalıyor. Karaosmanoğlu şu ifadeleri kullandı:

“Gençlerin büyük bir çoğunluğunun siber zorbalık vakalarında yardım istememesinin iki nedeni var. Birincisi teknolojik özgürlüklerinin ellerinden alınacağı düşüncesi, ikincisi ise paylaşmaları halinde olayların daha da büyümesinden korkmaları. Araştırmadan elde ettiğimiz verilere göre, erkekler kızlara göre daha sessiz kalıyor, yardım istemekten çekiniyorlar. Kızlar sosyal medyada, erkekler ise çevrimiçi oyunlarda siber zorbalığa maruz kalabiliyor”

Karaosmanoğlu, okulların bu konuda sorumluluğu olduğunu vurgularken, öğrenci mahremiyetinin korunması konusunda bilinçlendirme çalışmalarının yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Gençler, veri gizliliği önemi konusunda ailelerinin bilince kavuşmasından yana

Teknoloji çağında dünyaya geldiklerini ve çevrimiçi olunmadığı bir anın olmadığını belirten Naz Nagihan Dursun, internet kullanımı sırasında güvende kalmanın nasıl mümkün olduğunu şu şekilde dile getirdi:

“Güçlü bir şifre kullanıyorum ve düzenli aralıklarla şifremi değiştiriyorum. Sosyal medya hesaplarımı gizliyorum ve her birinde farklı şifre kullanıyorum.”

Gençlere kişisel veri konusunda tehlikeli bir durum olduğunda nasıl bir çözüm yolu geliştirdikleri sorulduğunda kendilerinin çözmeyi tercih ettikleri cevabı alındı. Bunun ana nedeni ise ailelerin yeteri bilgiye sahip olmaması. Konu hakkında konuşan Zeynep Türker şu ifadeleri kullandı:

“İnternette gizli ve güvende kalma konusunda ebeveynlerin bilinçlenmesi gerekiyor. Halbuki onlar bu konuları genellikle bize danışıyorlar. Ailelerin daha fazla bilgi sahibi olması için kamu spotları, broşürler, belediyeler tarafından düzenlenecek seminerler çözüm olabilir. Ayrıca annelerin sıklıkla takip ettiği TV programlarına bu konuda uzman kişiler davet edilebilir, teknoloji ve güvenlik konusu ne kadar görünür olursa bilinç düzeyi de o kadar artar diye düşünüyorum”

Daha fazla Kısa & Net bilgi için tıklayınız.

Kaynak

NTV

Yorum yazabilirsiniz