Doku Aşıları ile Uygulanan BrainGate2 Felçli İnsanlara Kolaylık Sağlayacak

Sinirsel aktivite ile etkileşime sahip olan doku aşıları, felçli insanlara kolaylıklar sağlayacak. Müzik dinleme, hava durumunu takip etme veya internette gezinme… Sistem bilgisayar tabletleri ile etkileşime giren bu insanlara bu konuda yardımcı olabilir.

Boyun altından felç olan üç kişi üzerinde bir çalışma gerçekleştirildi. BrainGate2 adı verilen bir elektrot dizisi sistemi doku aşısı yoluyla deneklere uygulandı. Onlar bu sayede kolaylıkla bir bilgisayar tabletini kullandılar. Sonuçlar 21 Kasım’da PLOS One’da yayınlandı. Böylece nöral sinyallerin doğrudan doğruya harekete izin verilebileceğini gösteren en son çalışma oldu.

Doku aşıları yöntemi ile felçli insanlara uygulanan BrainGate2 adındaki elektrot ağ beyin içinde nöral aktivite yaratarak insanların birbirleriyle iletişim kurmasını mümkün kılıyor. Foroğraf: BRAINGATE COLLABORATION

Doku Aşıları İmleç Hareket Ettirmeyi Mümkün Kılıyor

İki erkek ve bir kadın üzerinde sistemin denemeleri gerçekleştirildi. Sistem beynin kontrol hareketine yardımcı olduğu bir alan olan motor kortekse uygulandı. Bu bölgenin bir kısmına gerçekleştirilen doku aşıları olan BrainGate2 ismindeki elektrot ağı kullanıldı. Doku aşıları olan ağ, katılımcıların bir imleci hareket ettirmeyi düşündüklerini gösteren nöral sinyaller aldı. Bu sinyaller daha sonra, kablosuz olarak eşleştirilmiş sanal bir fare aracılığıyla tablete gönderildi.

Üç katılımcı imleci hareket ettirme davranışından başka bir şey yapmadılar. Sadece bu hareket ile web taraması, e-posta gönderme dahil olmak üzere yedi dijital görevi gerçekleştirdiler. Bir katılımcı orkide bakımını araştırdı. Ayrıca bakkala sipariş verdi ve dijital piyano çaldı. Araştırmaya göre, kadın katılımcıya deneyimleri soruldu. O bu deneyime şunları diyor:

“Tablet benim için ikinci bir kainata dönüştü, çok sezgisel oldu”

Başka bir katılımcı, “özellikle biraz mizah arayışında olduğu için” mesajlaştığı arkadaşlarıyla eğlendiğini söyledi. Sistem, katılımcılardan ikisinin, gerçek zamanlı olarak birbirleriyle sohbet etmesine bile izin verdi.

Araştırmada,yazım veya gezinmeyi kolaylaştırmak için herhangi bir kısayol veya özellik yüklemeden standart ayarları olan tabletler kullanıldı.

Doku aşısı yöntemi ile uygulanan BrainGate2 adındaki elektrot ağın keşfi önemli bir gelişme. Özellikle hareket fonksiyonlarını yitiren engelliler için, gelecekte umut vadeden bir gelişme olarak görülebilir.

Braingate teknolojisini anlamak için hazırlanmış bir video:

Daha fazla Kısa & Net bilgi için tıklayınız.

Kaynak:

sciencenews.org/

Yorum yazabilirsiniz