Beyindeki Hipokampüs, film yönetmeni gibi mi davranıyor?

Beynin hipokampüs bölümü insan beyninin film yönetmeni olabilir. Hipokmapüs günlük deneyimlerimizi anı olarak saklayan bölümlere ayırır. “Forrest Gump” gibi filmleri izleyen insanlarda yapılan beyin taraması verileri yeni bir çalışmada böyle bir fikir atılmasına neden oldu.

Indiana’daki Notre Dame Üniversitesi’nden psikolog Gabriel Radvansky,

“Bunun gibi araştırmalar bir olayın beynin bakış açısından ne demek olduğu sorusunu yanıtlamamıza yardımcı oluyor” diyor.

Laboratuvarda gerçekleştirilen birçok bellek testi, bilginin birbirinden ayrık ve donuk olarak alındığını gösteriyor.

Radvansky, kelime, resim gibi küçük küçük parçalar ile birçok kez araştırma yapıldığını belirtiyor. Fakat bunların insan beyni tarafından tercih edilen bir şey olmadığını belirtiyor. Çünkü insan beyni karmaşık olaylarla başa çıkmak üzerine inşa edilmiş bir yapı.

Gerçek hayata benzer bir şekilde araştırmacılar daha önceden büyük bir projenin parçası olarak toplanan beyin görüntüleme verilerini kullandılar. 15 kişi “Forrest Gump” ve 253 kişi Alfred Hitchcock’un televizyon dizisi “Bang! Sen öldün”ü izlerken çekilen MR’ları kullandılar. Gösterimleri izleyen 16 gözlemciden oluşan bir gruba, bir olayın sona erdiği ya da başka bir olay başladığını düşündüklerinde düğmeye basmaları istendi.

Hipokampüs Sahne Geçilerine Çok Duyarlı!

Cambridge Üniversitesi’nde her ikisi de bilişsel sinirbilimci olan Aya Ben-Yakov ve Rik Henson, eldeki verilerle 16 gözlemcinin düğmeye bastığı geçiş noktaları katılımcıların beyin aktivitesini incelediler. 8 Ekim’de Journal of Neuroscience’da yayımlanan rapora göre hafıza ve yön bulma konusunda önemli olduğu bilinen hipokampüs isimli beyin yapısı, bu noktalarda özellikle aktif görünüyordu. Hipokampüs gözlemciler bir olaydan diğerini izlerken en aktif beyin yapısı olarak tespit edildi.

Ben-Yakov, “Bu kadar güçlü ve açık olmasını beklemiyordum.” diyerek bu yanıtın aslında oldukça çarpıcı olduğunu söyledi.

Bu geçişler her zaman yeni sahne ya da farklı zamanlara atlamayı içermiyordu. “Forrest Gump” un başlangıcında Forrest sessizce bir bankta otururken böyle bir doruk anı yaşandı. Bu sahnede Forest “Merhaba. Benim adım Forrest. Forrest Gump.” diyor. Hipokampüs ise bu surada sahneyi konuşmadan önce ve sonra olarak iki sahneye ayırıyor. Araştırmacılar bu tür bölümlerin daha sonra anı olarak saklanmasına yardımcı olabilecek parçalara ayrılmasından şüpheleniyorlar.

Ben-Yakov, tabi ki bunların sadece bir film deneyimi olduğunu söylüyor. İnsanların gerçek olaylar yaşarken hipokampüsün nasıl davrandığı net değil. Bu nedenle Ben-Yakov ekliyor:

“Amacımız gerçek hayatı anlamaktır”

Daha fazla Kısa&Net bilgi için tıklayınız.

Kaynak:

www.sciencenews.org/

Yorum yazabilirsiniz