2018 Nobel Ödülü Sahipleri Belli Oldu

2018 Nobel Ödülü sahipleri, Ekim ayının ilk iki haftasında açıklanacaktı.

1 Ekim: Fizyoloji ya da tıp alanında 2018 Nobel Ödülü James Allison ve Tasuku Honjo’ya “olumsuz bağışıklık düzenlemesinin engellenmesiyle kanser tedavisini keşfettikleri için” verildi. Duyuruyu canlı olarak bu linkten yayımlandı:

2 Ekim: Fizik alanında 2018 Nobel Ödülü, İsveç’te yerel saatle 11.45’te açıklandı. Nobel Fizik Ödülü, ‘lazer fiziği alanında yaptıkları çığır açan icatlarından’ neticesinde ABD’li Arthur Ashkin, Fransız Gerard Mourou ve Kanadalı Donna Strickla’e verildi.

3 Ekim: Kimyada 2018 Nobel Ödülü, İsveç’te yerel saatle 11.45’te açıklandı. 2018 Nobel Kimya Ödülü, enzim araştırmalarında yaptıkları keşifler nedeniyle ABD’li bilim insanları Frances Arnold ve George Smith ile İngiliz araştırmacı Gregory Winter’a verildi.

5 Ekim: 2018 Nobel barış Ödülü, Norveç’te yerel saat 11.00’de açıklandı. 2018 Nobel Barış Ödülü ‘cinsel şiddetin savaş silahı olarak kullanılmasının sona erdirilmesine yönelik çabalarından dolayı’ doktor Denis Mukwege ve Ezidi aktivist Nadia Murad’a verildi.

8 Ekim: Alfred Nobel Anısına Sveriges Riksbank Ekonomi Bilimleri Ödülü, İsveç’te yerel saatle 11.45’te açıklandı. Ekonomist William D. Nordhaus, iklim değişikliğini uzun vadeli makroekonomik analize entegre ettiği için Nobel ödülüne layık görüldü. Paul M. Romer ise teknolojik yenilikleri uzun vadeli makroekonomik analize entegre ettiği için Nobel ödülü aldı.

Edebiyat Alanındaki 2018 Nobel Ödülü Duyurusu Ertelendi

2018 Nobel Edebiyat Ödülü’nü kimin kazandığını öğrenmek için biraz daha beklenmek zorunda kalınacak.

Ödülün verilmesinden sorumlu kurum olan İsveç Akademisi, bugün yaptığı açıklamada, cinsel taciz ve saldırı skandalı sonrasında edebiyat ödülünün duyurusunu ertelediğini açıkladı. Akademi, 2018 Nobel Edebiyat Ödülü’nü 2019 Nobel Edebiyat Ödülü ile birlikte duyurmayı planlıyor.

Kasım 2017’de, akademi üyesi Katarina Frostenson’un kocası olan ve çalışmalarından bazılarına akademiden fon sağlayan fotoğrafçı Jean-Claude Arnault, İsveçli bir gazetede Dagens Nyheter tarafından yayınlan bir araştırmaya göre 18 kadın tarafından cinsel taciz ve saldırı ile suçlandı. İddia edilen olaylardan bazıları akademinin sahip olduğu mülklerde gerçekleşti. Arnault ise iddiaları reddetti. Olayı akademide istifa ve itirazlar takip etti.

İsveç Akademisi, ödülü geçmişte yedi kez erteledi; 1915, 1919, 1925, 1926, 1927, 1936 ve 1949’da. Bu nedenle, ödül genellikle bir sonraki yıl verilmişti.

Akademi üyeleri ömür boyu gizli bir oylama hakkına sahiptir ve İsveç Kralı tarafından atanırlar. İstifalardan sonra akademinin yeni üye seçmek için yeterli çoğunluğu olmadığı için ödül ertelendi.

2015 Nobel Kimya Ödülü Aziz Sancar’a Verilmişti

2015 Yılı Nobel Kimya Ödülü ‘nün üç sahibi Tomas Lindahl, Paul Modrich ve Aziz Sancar, genetik bilgiyi koruyarak hücrelerin sorunlu DNA’yı nasıl tamir edebileceğinin yolunu araştırmıştılar. Bu araştırmalar insan hücrelerinin çalışma mekanizmasını çözümlemek için yardımcı olabilecek bir kapsam içeriyordu. Ayrıca asıl önemli nokta ise kanser gibi hastalıklarla mücadele açısından yeni teknikler geliştirmeye olanak sağlamasıydı.

Nobel Vakfı temsilcileri tarafından 2015 Yılı Nobel Kimya Ödülü ‘nün yürüttükleri araştırma ile kimya alanını ilerletmeleri ve insan hücrelerini etkileyen kanser gibi hastalıklarla mücadele için yeni araçların geliştirilmesine yardımcı olacakları için bu üç bilim insanına verildiği açıklanmıştı.

 

Nobel ödülleri resmi sayfası için tıklayınız.

Yorum yazabilirsiniz