Çarşamba Günü Hakkında Enteresan Şeyler

Salı bitti, ve çalışma haftasaının orası çarşamba günü gelmişse, hafta bitiyor morali başlamıştır artık. Bu nedenle Amerikalıların argo dilinde tepe günü olarak ifade edilebilecek “Hump Day” olarak bilinir. Bu tepeyi aşarsanız artık önünüzde inilecek bir yokuş vardır.

Kurgusal karakterlerden, futbol takımlarına kadar (Shiefield Wednesday FC) birçok isimlendirmede kullanılan bugün hakkında bazı enteresan şeyler var. İşte birkaçı:

1- Çarşamba, Cermen tanrılarından en önemli olan Woden ve Norse tanrısı Odin ile ilişkilendirilir. Çarşamba gününün ingilizce karşılığı olan Wednesday, eski ingilizce Wōdnesdæg ve orta ingiilizcede Wednesdei kelimelerinden türemiştir. Anglo-sakson toplumlarından hristiyanlık öncesi inanışa göre Woden’ın Günü olarak ifade edilir.

Çarşamba günü ile ilişkilendirilen Norse Tanrısı Odin’in bir tasviri.

2- Yine benzer şekilde; Estonca(kolmapäev-kolmas), Litvanca (trečiadienis-trečias), Letonca (trešdiena-trešais) dillerinde çarşamba gününün kelimele karşılığı “üçüncü gün” olarak çevrilir.

3- Birçok Slav dilinde, çarşamba “orta” anlamına gelir.

4- Woden ve Odin tanrıları Roma mitolojisinde bahsi geçen Merkür’dür. Bu nedenle latin kökenli dillerde çarşamba Fransızca “Mercredi”, İspanyolca “Miercoles” ve İtalyanca “Mercoledì” ile Merkür’e atıfta bulunur. Yine astrolojik işareti Merkür gezegeninin astrolojik işaretiyle aynıdır.

Çarşamba günü ile ilişkilendirilen Merkür ve bu günün astrolojik sembolü aynıdır.

5- Hristiyan mezhebi Quaker mensupları, çarşamba günü için haftanın “Dördüncü Günü” olarak gönderme yaparlar.

6- ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, patronlar çalışanlarının taleplerini en çok çarşamba günü hoş karşılıyor. Şimdi patronun kapısını çalıp maaş zammı, tatil izni, özel sağlık sigortası, sigortanın asgariden değil tamdan yatırılmasından bahsedilmesinin tam zamanı…

Bir araştırmaya göre çarşamba günü, işverenin en çok taleplere açık olduğu gündür.

7- Almanca’da çarşamba gününün olarak kullanılan Mittwoch, -tag (gün) soneki almayan haftanın tek günüdür.

8- Yine Japonlar, çarşamba gününü “Su Yıldızı” olarak bilinen Merkür’e (suisei) atıfta bulunarak, “su günü” olarak adlandırmışlardır.

9- John Steinbeck, 1945’te yazdığı romanı “Tatlı Perşembe”ye, “Bitli Çarşamba” olarak başladığı iddia edilir.

John Steinbeckin “Tatlı Perşembe”si neredeyse “Bitli Çarşamba” olacaktı.

10- 16 Şubat 1983 Çarşamba Günü, Avusturalya’nın en tanınmış yangınlarından biri olan ve kül çarşamba anlamına gelen “Ash Wednesday” yaşanmıştır. Bu günden itibaren 100’den fazla yangın başlamış, bu yangınlar sırasında 75 kişi hayatını kaybetmiş, 9.000 ev hasara uğramış, 300.000’den fazla hayvan yaşamını yitirmiş ve 2.600 kişi yaralanmıştır.

11- Paskalya öncesindeki çarşamba günü, Yahuda İskaryot’un İsa’ya ihaneti ettiği gün olarak bilindiği için “Kutsal Çarşamba” ya da “Casus Çarşamba” olarak bilinir.

12- İngiliz “Sheffield Wednesday FC” ismini 1820’de Wednesday Cricket Club olarak kuruluş isminden alıyor. Çarşamba günü ise kriket kulübünün maçlarını yaptıkları gün olduğu için böyle bir ismi kullanmışlar.

1820’de çarşamba günleri maç düzenleyen Wednesday Cricket Clubın şimdi İngiliz Sheffield Wednesday FCdir.

13- Irak’ta kutlanan, Yezidilerin bayramlarından biri Kırmızı Çarşamba olarak adlandırılır.

14- Hint mitolojisinde Buda, Merkür Tanrısı ile eşdeğerdir. Çarşamba haftanın ve ticaretin ortası anlamındadır.

Hint mitolojisinde Buda, çarşamba günü ile
ilişkilendirilmiştir.

15- Tai Güneş Takviminde, çarşamba yeşil rengi ile ifade edilir.

16- Amerika’daki Katolik ya da Protestan hristiyan kiliseleri, çarşamba gecelerinde program, dua ve toplantı düzenler. Bu nedenle birçok okulda aktiviteler kızlar için pazartesi ve perşembe günleri, erkekler için ise salı ve cuma günleri düzenlenmektedir.

17- Batı Hristiyanlarının ‘ramazan’ı olarak kabul edilen Lent’in ilk günü, orucun alna kül sürülerek çarşamba günü tutulmaya başlanması nedeniyle yine ‘kül çarşamba‘ anlamına gelen ‘Ash Wednesday’ olarak adlandırılır.

Hristiyan ramazanının ilk günü ‘kül çarşamba günü‘, alna kül sürülerek oruca başlanır.

Artık tepeyi aşıyoruz ve perşembeye geçme zamanı. Hafta bitti bitecek. Gelin perşembe günü hakkındaki enteresan şeylere biraz bakalım.

Yorum yazabilirsiniz