Karanlık Madde Haritası Yeniden Üretildi

Evrende doğrudan gözlemleyemediğimiz çok madde bulunmakta. Fakat bilim insanları gözlemlenemesebile bu maddeleri tespit edebiliyorlar. Bahsi geçen bu madde karanlık madde olarak isimlendiriliyor.

Bu maddeleri çevresindeki kütleçekim kuvveti ile tespit etmek mümkün. Aynı zamandan yakınından geçen ışığı kütleçekim kuvveti ile çekerek bükülmeye neden olabiliyor. Buna kütleçekimsel merceklenme deniyor. Bilim insanları bu kütleçekimsel merceklenme sonucu oluşun noktalar üzerinde çalışarak karanlık maddelerin ayrıntılı bir üç boyutlu haritasını çıkardılar.

24 Eylül Pazartesi günü arXiv’de yayımlanan kozmik haritanın en büyük avantajı, bilim adamlarının karanlık enerjinin nasıl ve nerede olduğunu anlamaya yardımcı olacak olmasıdır.

Pittsburgh’daki Carnegie Mellon Üniversitesi’nde gokbilimci olan Rachel Mandelbaum,

“Haritamız, bize ne kadar karanlık enerjinin olduğunu, karanlık enerji bözellikleri hakkında daha iyi bir resmi ve evrenin genişlemesini nasıl hızlandırdığını gösteriyor” diyor.

Araştırmacılar araştırmayı yapmak için, 10 milyondan fazla galaksinin şeklini dikkatle inceledi. Bunların arasında, milyarlarca yıl önce evrenin başlangıcında uzayın çok uzağından gelenler de dahil olmak üzere Dünya’ya yeni ulaşan ışıkla gelen bilgiler de bulunmakta.

Bu galaksi şekillerinin beklenilenden ne kadar bozuk göründüklerinin ölçülmesi ve daha sonra bu bozulmanın ne kadarının atmosfer, teleskop ve detektör etkilerinden çok karanlık madde merceklenmesinden kaynaklandığını ölçtüler. Bu fark, araştırmacılar için, ışığın Dünya’ya ulaşmadan önce ne kadar karanlık maddenin kütleçekimsel alanından geçmesini anlamasına izin verdi.

Karanlık Madde İçin Yaklasik Sonuçlar

Yukarıdaki harita, Hyper Suprime-Cam (HSC) adlı bir projenin parçası olarak, Hawaii’deki Japon Subaru Teleskobu’ndaki beş yıllık gözlem sonuçlarından sadece bir tanesidir. HSC, haritasını daha kesin ve eksiksiz hale getirmek için dört yıl daha uzaya bakmaya devam edecek.

Erken bir sonuç da gerçekleştirildi. HSC, daha önce Avrupa’da yapılan Planck araştırması olarak adlandırılandan bir başka araştırmaya göre, evrende tahmin edilen karanlık enerji miktarını daha az tespit etti. Bu araştırma, kozmik mikrodalga arka planı olarak bilinen Big Bang’in belirsiz izlerine baktı. Hafif farklılık, istatistiksel olarak anlamlı olmadığı kadar küçüktü, yani gerçek bir farklılık olmayabilir, ancak farkın cesaret verici olduğunu söylenebilir.

Araştırmacılar yeni haritada karanlık enerjinin bilim adamları tarafından beklenen şekilde gözlemlendiğini belirttiler.

Daha fazla Kısa&Net bilgi için tıklayabilirsiniz.

Yorum yazabilirsiniz