Küresel İklim Değişikliği Biranın Sonu Olabilir

Biranın sonu hakkındaki bu haber bira severlerin ağzında kötü bir tat bırakabilir. Fakat yeni yayımlanan bir çalışmada iklim değişikliğinin bitkilere olan etkileri haritalandırıldı. Sonuçlar gıda piyasası ve ekonomisi açısından da pek iç açıcı değil.

Birçok bira türünün önemli bir bileşeni olan arpa, iklim değişikliği ile artacağı öngörülen sıcaklık ve kuraklığa karşı çok hassastır. Sciencenews.org‘un haberine göre ortalama küresel arpa mahsul verimi 1981-2010 yılları arasındaki verim ile karşılaştırıldığında 2099 yılına kadar yüzde 17 gibi bir orana düşeceği tahmin ediliyor. Aşırı iklim değişikliği öngörüleri kapsamında, araştırmacılar 15 Ekim’de Nature Plants dergisine rapor verdiler.

Kaliforniya Üniversitesi’ndeki bir dünya sistemleri bilimcisi olan Steven Davis, bu düşüşün ortalama olarak kimi ülkelerde fiyatların ikiye katlanması olarak sonuçlanabileceğini belirtiyor. Biradaki tüketimin de küresel anlamda ortalama yüzde 16 oranına kadar düşeceği düşünülüyor. Ya da kabaca bir hesap yaparsak Türkiye’nin son üç yıllık bira tüketimine denk gelecek.

Bu durum biranın sonu olur mu olmaz mı bilinmez ama sonuçlar, iklim koşulları ve bitki tepkileri ile 2099 yılına kadar gerçekleşecek küresel piyasa tepkisini yansıtan bilgisayar canlandırmalarına dayanıyor. En olumlu iklim değişikliği tahminlerine göre, dünya otalama arpa verimleri hala en az yüzde 3 oranında azalacak. Bu tabloda ortalama fiyatlar ise yaklaşık yine aynı oranda artacak.

Mısır, buğday, soya ve şarap üzümleri gibi diğer ürünler de, küresel atmosferdeki ortalama sıcaklıkların yükselmesinin yanı sıra düzensiz hava koşullarının harekete geçirdiği haşerelerle yüksek risk altında . Ama hala bira severler için umut var. Davis, çalışmada teknolojik yenilik ya da mahsulü kurtarabilecek genetik ince ayarları hesaba katmadığını söyledi. Bu da biranın sonu tahmini için henüz tahminlerin erken olduğunu gösterebilir.

Biranın Tarihi Arkaplanı

Bilindiği gibi bira, içerdiği reçine ile kabarcığı çevreleyen zarın mukavemetini arttıran şerbetçiotu ve arpadan oluşur. Bira tarihi tahıl çiftçiliği tarihine dayanır. Biranın yapımının milattan önce 6. binyılda Doğu Akdeniz sahil kesiminde keşfedildiği tahmin edilmektedir. Tarihi envanterler ise bağ ve şarap üretiminden önce Akdeniz’in sahil kesiminde biranın yaygın olduğunu gösteriyor. Bugün rakı milletimizle, şarap Fransızlarla, votka Ruslarla ozdeşmiş olduğu kadar bira da Almanlar ve Baltık ülkeleri ile özdeşmiştir. Almanlarda bu içkinin tüketim oranı ülkemizdekinin 20 katındadır.

Biranın köpüğünü de sağlayan bileşenleri ve kültürel arkaplanını incelemek isterseniz tıklayınız.

Yorum yazabilirsiniz