Hawking Ölmeden Önce Süper İnsan Tahmininde Bulundu

Geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz fizikçi ve yazar Profesör Stephen Hawking, zengin insanların alt nesillerinin DNA’sını düzenlemeyi seçeceğini iddia ettiği yeni bir süper insan ırkının gelişebileceğini öne sürerek tartışmalara neden oldu.

Mart ayında ölen Zamanın Kısa Tarihi’nin yazarı Hawking, yapılan araştırmaları bir araya getirerek tahminlerde bulunmuştu.

Bilim adamı, genetik mühendisliğinin insanlığın geri kalanını yok edebilecek yeni bir süper insan türü yaratabileceğini göstermişti. Sunday Times gazetesinde yayınlanan makaleler Salı günü yayınlanacak bir kitap için hazırlandı.

Hawking “Eminim ki bu yüzyılda insanlar saldırganlık zekası ve içgüdüsünün nasıl değiştirileceğini keşfedecek” diye yazdı.

“Kanunlar muhtemelen insan genetik mühendisliğinin karşısında yer alacak. Ancak bazı insanlar, bellek, hastalıklara karşı direnç ve yaşam süresi gibi insan özselliklerinin iyileştirilmesi cazibesine karşı koyamazlar. ”

Büyük Sorulara Verilen Kısa Yanıtlar’da, Hawking’in evrendeki son düşünceleri, zengin insanların kısa sürede gelişmiş hafıza, hastalık direnci, zeka ve uzun ömürlü süperinsanlar oluşturmak için genetik düzenlemeyi seçebileceklerini öne sürdü.

Hawking, genetikteki atılımların, “kendini kanıtlanmamış insanlar” ın kendilerini geliştirmeye çalışmasının cazip hale geleceğini gündeme getirdi.

“Böyle bir süper insan ortaya çıktığında, rekabet edemeyen, onaylanmamış insanlarla önemli siyasi sorunlar olacak” diye yazdı. “Bu insanlar muhtemelen ölecekler ya da önemsiz olacaklar. Bunun yerine, giderek artan oranda gelişen, kendi kendini tasarlayan varlıklar bir ırk olacak.”

Konu hakkındaki yorumlar altı yıl önce bulunan bir DNA düzenleme sistemi olan Crispr-Cas9 gibi tekniklere atıfta bulunuyor. Bu teknik zararlı genlerin düzenlemesi ve yeni genlerin eklenmesine izin veriyor.

Londra’da Great Ormond Street hastanesi, çocuklar için tedavi edilemez bir lösemi formunu tedavi etmek için gen düzenleme yöntemini kullandı.Bununla birlikte, gelişimlerin yan etkilere sahip olacağı korkusu için bu tekniği kullanıp risk alıp almayacakları konusunda sorular gündeme geldi.

Cambridge Üniversitesi’ndeki Hawking’in bir arkadaşı olan ama çoğu zaman onunla aynı fikirde olmayan astronom Lord Rees, California’daki bir sperm bankasının, Nobel ödülü kazananlar dahil olmak üzere, sadece “elit” spermleri bulundurduğunu, fakat talep eksikliğinden dolayı kapandığını belirtti.

Daha fazla Kısa & Net bilgi için tıklayınız.

Kaynak:

The Guardian

Yorum yazabilirsiniz