Stephan Hawking’in Eşyaları Açık Arttırma ile Satılıyor

Arasında 2018 Mart ayında kaybettiğimiz bilim insanı Stephan Hawking’in eşyaları bulunan, fizikçilere ait eşyalar Londra’da açık arttırma ile satılıyor.

Stephan Hawking’in eşyaları içinde bulunan Cambridge Üniversitesi’ndeyken yüksek lisans çalışmalarından olan “Genişleyen Evrenlerin Özellikleri” başlıklı tez çalışmasının 126.000 $ ile 189.000 $ arasında satılması bekleniyor. Tezin üzerinde Hawking tarafından kopyanın orijinali olduğuna dair bir imza ve el yazısı bulunuyor.

Açık artırmada ayrıca ellerini kullanabilme yeteneğini kaybetmeden önce Hawgin tarafından 1980’lerin sonlarından 1990’ların başlarına kadar kullanılan tekerlekli sandalye de bulunuyor.

Ünlü fizikçiye, 21 yaşında amiyotrofik lateral skleroz (ALS) veya Lou Gehrig hastalığı olan bilinen hastalık teşhisi konmuştu. O zaman, Hawking’e yaşamak için sadece birkaç yılı olduğu söylendi. Doktorlar birkaç on yıl yanıldılar; bilim insanı 76 yaşına kadar yaşadı.

ALS ile, ses telleri de dahil olmak üzere, kasların zayıflaması ile karşı karşıya kalınılır. Bu nedenle Hawking hareket etmek için hayatının büyük bir çoğunluğunda bir tekerlekli sandalye ve konuşma cihazı kullandı. Tekerlekli sandalye satışlarından elde edilen gelir Stephen Hawking Vakfı ve (Birleşik Krallık’ta ALS için kullanılan terim) Motor Nöron Hastalığı Derneği’ne bağışlanacak.

Müzayedede ayrıca Stephan Hawking’in eşyaları içinde bulunan bazı diğer eşyalar da yer alacak. Bunlar arasında 22. sezonun 1. bölümünde yer aldığı “The Simpsons” adlı televizyon dizisinin bir senaryosu, meşhur eseri “Zamanın Kısa Tarihi”nin 1988 yılında Bantam Books tarafından basılan ve Hawking’in parmak izini taşıyan kopyası da var.

Açık arttırma 31 Ekim tarijinde Doğu Saati (Eastern Time) ile saat 10’da başlayacak. Arttırmada ayrıca Isaac Newton, Charles Darwin ve Albert Einstein’ın el yazmaları, notları ve mektupları da olacak.

Stephan Hawking’in Eşyaları Arasına Yenisi Eklenmişti: Geçtiğimiz Günlerde Son Makalesi Yayımlandı

Ünlü fizikçinin ölmeden önce yazdığı bir makale de geçtiğimiz günlerde yayımlanmıştı. Bu makalede fizikçi ve yazar Profesör Stephen Hawking, zengin insanların alt nesillerinin DNA’sını düzenlemeyi seçeceğini iddia ettiği yeni bir süper insan ırkının gelişebileceğini öne sürerek tartışmalara neden olmuştu. Hawking bu yazıda “Eminim ki bu yüzyılda insanlar saldırganlık zekası ve içgüdüsünün nasıl değiştirileceğini keşfedecek. Kanunlar muhtemelen insan genetik mühendisliğinin karşısında yer alacak. Ancak bazı insanlar, bellek, hastalıklara karşı direnç ve yaşam süresi gibi insan özselliklerinin iyileştirilmesi cazibesine karşı koyamazlar. ” diye bir öngörüde bulunmuştu.

Kaynak:

livescience.com

Yorum yazabilirsiniz