Tarihin En Başarılı 20 Rock Müziği Eseri

Tarihin En Başarılı 20 Rock Müziği Eseri sıralaması elbette kişiye göre değişmektedir. Açıkçası sıralama olarak nitelendirmeyin, çünkü hepsi bizim açımızdan neredeyse eşit düzeyde. O kadar çok parça vardı ki bu listeyi seçerken, o nedenle içinde yer veremediklerimiz de var. Hatta okurlarımızdan gelen istekler de bulunmakta. İşte sizi müzik zevkinin doruklarına ulaştıracak bir liste:

Tarihin En Başarılı 20 Rock Müziği Eseri

1. Bohemian Rhapsody – Queen

Dünyanın ilk video klibine sahip parçasıdır aynı zamanda. Konserde insanların sıkılmaması için gerçekleştirilen çekimlerden oluşan bir klibi vardır. Parça yavaş bir ritmle başlayarak gittikçe atakların arttığı ve ritmin yükseldiği bir hal alıyor. Sizi alıştıran ruh hali ile duygusal anlamda karışık bir atmosfere sürükleyen klip birçok listede rock tarihinin en iyisi olarak da nitelendiriliyor.

2. Turn The Page – Bob Seger

Aslında düzenleme ve enstrüman performansları açısından Metallica düzenlemesi ağızda daha güzel bir tat bırakmaktadır. İçe işleyen ve etkili bir akışı ile sizi müzik keyfinin doruklarına ulaştıracak bir eser:

3. Knockin’ On Heaven’s Door – Bob Dylan

Bob Dylan’ın çoğu kez düzenlenen bu parçasının, Gun’s N’Roses tarafından düzenlenmiş hali en iyileri arasındadır. Ritmine kendini bırakıp etkileyici bir performansın içinde kendinizi bulabilirsiniz.

4. Sweet Child O’ Mine – Guns N’ Roses

Etkileyici solosu ve Axl Rose’un karakteristik sesine kendinizi bırakacağınız bir giriş performansının ardından ara geçişleri ve Slash’in efsanevi performanslarından biriyle sizi müzikal anlamda tatmin edecek bir noktaya ulaştırıyor.

5. Stairway to Heaven – Led Zeppelin

Gizem barındıran sözleri ve cennete bir merdiven taşıyan melodisi ile sözünün hakkını veren de bir ezgiye sahip efsanevi şarkı. Şarkının artan ritmi ve efsanevi solosu sizi cennete çıkaracak mı bakalım:

6. La Grange – ZZ Top

Üyelerin grubun erken döneminde yazdığı bu şarkı 1973 tarihlidir. İlginçtir ki şarkı Tres Hombers albümünün 2. yüzünde yer alan 3. şarkıdır ve bu performans şüphesiz grubun tüm performanslarının önüne geçmiştir.

7. Eye of The Tiger – Survivor

Rocky’nin müziği olarak bilinen bu şarkı aynı zamanda Survivor’ın neredeyse bilinen tek şarkısıdır. İnsanda gaza getiren bir hava yaratan bu şarkı yürürken dinlerseniz yürüme tarzınızı değiştirecek bir etkiye sahiptir.

8. Beat It- Michael Jackson

Popun Kralı’ndan efsanevi bir Rock Müziği eseri. Slash’in bu parçadaki efsanevi gitar solosu yine efsaneler arasındadır.

9. Rock You Like A Hurricane – Scorpions

“Allahım o nasıl bir solo girişidir” dediğinizi duyar gibiyim. Bir anda durur tüm dünya ve şarkı akmaya başlar adeta içinize. Derine işler işler, ve sıcak bir şeyler akar damağınızdan aşağıya:

10. Zombie – Cranberries

Dolores O’Riordan’ı yakın zamanda kaybettik. Onun anısına da saygıyla onun tarafından yazılan bu parçaya burada yer vermezsek olmaz. Grubun en çok tutulan ve unutulmayan şarkısıdır. İddiaya göre, IRA’nın Londra’da çöp kutusuna koyduğu bir bombanın infilak etmesi sonucu iki çocuğun hayatını kaybetmesi üzerine yazılmış bir parçadır. 20 Mart 1993 tarihinde IRA örgütünün Warrington’da bir çöp kutusuna koyduğu bomba 12 yaşındaki Tim Parry ve 3 yaşındaki Jonathan Ball’u öldürdü. Çok sayıda kişinin yaralandığı eylem hem İngiltere hem de İrlanda’da büyük infial yaratmıştı. Dolores O’Riordan ise yakın bir zamanda Team Rock’a verdiği röportajda, “Sıkıntılar çok büyüktü. Çocuk öldüğünde İngiltere’de turnedeydim ve olan biten her şeyle ilgili çok üzüldüm. bombalar rastgele yerlerde patlıyor ve orada herhangi biri olabilirdi” demişti.

11. Another Brick In The Wall – Pnik Floyd

Aslında daha yukarılarda da olabilirdi bu şarkı. Herkesin müzik zevkine göre değişebilecek bir durum tabi. Protest tarzdaki bu parça aslında Pink Floyd’un 1979’da kaydettiği Roger Waters eserlerinden oluşan, gelmiş geçmiş en büyük çağın eleştirisi yapıtlarından birisidir. Evrensel bir başyapıt olan eser, hala mesajları açısından güncelliğini koruyor. Albüm tek bir seferde alınan akan kaydı ile, özgün bir nitelik taşıyor. Bir anektot, şarkıyı sunan TRT3 Spikeri şöyle bir sunuş yapmıştı.

“Şimdi sizlere Pink Floyd ve arkadaşlarından Another Brick in The Wall parçasını çalacağız.”

12. We Will Rock You – Queen

Bekliyordunuz değil mi? Queen’in en piyasa yapmış şarkısıdır. Sloganvari içeriği ve ritmi ile sizi ayağa kaldırabilecek bir parça:

13. Livin’ On A Prayer – Bon Jovi

Bon Jovi klasiğidir. Eğlenceli ve ritmik, hareketli bir parça:

14. Crazy Train – Ozzy Osbourne

O nasıl eğlenceli bir giriş ve akıştır. Kanınızı daha hızlı akıtacak cinsten bir hareketliliğe sahip bu parça da ile gözlerinizi kapatın ve kendinizi müziğe bırakın.

15. The Final Countdown – Europe

Bir 80’ler şarkısı fakat hala kulaklardan silinmeyen bu şarkı sizi belki geçmişe götürecek.

16. Dream On – Aerosmith

Birçok düzenlemesi olsa da en iyisi orijinalidir heralde. Hadi biraz da duygusallaşın:

17. Boulevard Of Broken Dreams – Green Day

Green Day’in en iyi işlerinden birisi olarak çoğu kişi tarafından kabul edilir. Gerçekten de sizi kırık düşler bulvarına çıkarabilecek, ağır bir yalnızlığa hitap eden bir şarkı:

18. Sweet Dreams – Eurthmics

Bazıları seni kötüye kullanmak istiyorsa dinleyebileceğin en iyi şarkılardan birisidir elbette. Buraya eklemesek olmazdı:

19. Back In Black – AC/DC

Rock Müziği tarihinin en iyi gruplarından birisi olan AC/DC’nin aynı ismi taşıyan albümünde yer alan parça. Tüm zamanların en çok satan rock müzik albümlerinden birinden geliyor bu şarkı:

20. Losing My Religion

Rock Müziği denilince akla ilk gelecek parçalardan birisidir. Ayrıca R.E.M.’in en çok bilinen parçasıdır da:

Bu da bizden: Deep Purple – Smoke on the Water

Şarkıyı oynatın ve neden bu listede yer aldığını anlayın:

Bu da okurumuz Kemal Doğukan’dan:

Müzik listelerini de sallamış olan bu şarkının bir özelliği var. “Bir şarkı basit bir şekilde kurgulanarak nasıl mükemmel olabilir?” sorusunun en iyi cevaplarından birisi:

Müzikseverler için başka bir eşsiz liste daha: Müzik Ziyafetinin Doruklarına Ulaştıracak Müzikal Film Listesi için tıklayınız.

 

Yorum yazabilirsiniz