Electron Roketi ilk Görevini Gerçekleştirdi

Yeni Zelandalı uzay mekiği ve roket üretici firması olan Rocket Lab şirketi, Electron roketi ile bir ilk olarak yörüngeye uydu yerleştirmeyi gerçekleştirdi.

Aralık 2016’da, Electron roketi uçuş yeterliliğini tamamlamıştı. Daha hafif ve küçük boyuttaki yükleri yörüngeye ulaştırmak üzere geliştirilen iki aşamalı roketin ilk test fırlatışı, 25 Mayıs 2017’de yapılmıştı. Fakat roket, uzaktan iletişim sitemindeki bir hata nedeniyle yörüngeye ulaşamamıştı.

Rocket Lab tarafından gerçekleştirilen açıklama ile kurumun kendi üretimi olarak ilk ticari uydu kargosu Electron roketi uzaya gönderildi. Pazar günü Yeni Zelanda’da yer alan Mahia Yarımadası’nda fırlatma sistemi ile uzaya gönderilen Electron roketi, 6 hafif ticari uyduyu başarılı bir biçimde yörüngeye yerleştirdi.

Özel bir kuruluş tarafından yapılan ilk fırlatma sistemi olarak kullanılan platform aynı zamanda ilk defa ticari amaçlı fırlatış amacıyla kullanılmış oldu.

Kuruluş, Electron roketi sayesinde ocak ve nisan aylarında olumlu deneme fırlatışları gerçekleştirmişti.

Electron Roketi daha az maliyetli fakat kapasite olarak daha düşük

Platformun kapasitesi haftada bir fırlatmaya uygun gözüküyor. Rocket Lab tarafından geliştirilen Electron mekiği, Amerikalı girişimci Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX gibi bu sektörde mekik ve uzay aracı üretimi yapan kuruluşların tersine ağırlığı daha hafif yükler taşıyor. Diğer mekik ve uzay araçlarının ağırlık kapasitesi birkaç tona erişebilen yüklere imkan tanırken, Electron roketi 150 kilo ağorlığına kadar olan hafif yükleri desteklemektedir.

Electron mekiği karbon fiber malzeme ile inşa edildi. Aynı zamanda elektrikli bir motora da sahip bir roket. Onun üretim malzemelerinin hafif karaktere sahip olması düşük maliyetlerde uzaya fırlatma imkanını mümkün kılmaktadır.

Şirket tarafından inşa edilen platform ile herhangi bir fırlatışın maliyeti yaklaşık olarak 5 milyon dolara denk geliyor. Bir karşılaştırma olması açısından NASA tarafından Mars’a insanlı uzay aracı göndermek amacıyla inşa edilen SLS mekiğine bakılabilir. Bu mekiğin herhangi bir uçuş maliyetinin 500 milyon dolar olduğu tahmin edilmektedir.

Bundan önce farklı kurum ve firmalar adına uzaya iletişim ve gözlem amaçlı uydular yollayan SpaceX firması, ticari amaçlarla uydu fırlatan ilk özel şirket olmuştu.

Daha fazla Kısa & Net bilgi için tıklayınız.

Kaynak:

stuff.co.nz

Yorum yazabilirsiniz