Güneş Sistemi Dışı Bir Gezegen Keşfedildi: Barnard’ın Yıldızı B

Barnard’ın Yıldızı B olarak bilinen potansiyel olarak kayalık bir gezegen, Dünya’nın en az 3.2 katı kütleye sahip bir “süper Dünya” olarak tanımlanıyor ve her 233 günde bir ana yıldızı çevresindeki yörüngesini tamamlıyor. Çalışma, Londra Queen Mary Üniversitesi’nden araştırmacılar ve İspanya’daki Institut d’Estudis Espacials de Catalunya ve Uzay Bilimleri Enstitüsü / CSIC tarafından yürütüldü.

Nature dergisinde yayınlanan sonuçlar, gezegenin “kar hattı” olarak bilinen yıldızdan uzak bir bölgede. Bu, sıvı su ve muhtemelen yaşamın var olabileceği yaşanabilir bölgenin dışında olduğunu gösteriyor.

Barnard’ın Yıldızı B yüzeyinin sıcaklığı -170 santigrat derece olduğu tahmin ediliyor. Bu, Dünya benzeri yaşamı desteklemeyen koşullara neden olacak bir sıcaklık.

Ancak, eğer Barnard’ın Yıldızı B bir atmosfere sahipse, sıcaklık daha yüksek de olabilir ve şartlar potansiyel olarak daha misafirperver olabilir.

Queen Mary’s School of Physics and Astronomy’den Dr. Guillem Anglada Escudé,

“Barnard’ın yıldızı, gezegenlerin başlangıçta iddia edildiği ancak daha sonra yanlış olduğu kanıtlanmış ilk yıldızlardan biri olduğu için gök bilimciler ve uzaylı bilim adamları arasında kötü şöhretli bir nesnedir. Umarım bu sefer doğru anladık. “

Barnard’ın Yıldızı B Nasıl Bulundu

Yaklaşık altı ışıkyılı uzaklıkta, Barnard’ın yıldızı, Alpha Centauri üçlü sisteminden sonra Güneş’e ilk en yakın yıldız.

Kırmızı cüce adı verilen soluk, düşük kütleli bir yıldız türü olarak biliniyor. Kırmızı cüceler, güneş sistemimizin dışındaki gezegenleri aramak için en iyi adaylar olarak düşünülmektedir.

Barnard’ın Yıldızı B Güneş’imize en yakın ikinci yabancı gezegen olarak biliniyor. En yakın olanı, Dünya’nın dört ışık yılı uzaklığında ve aynı zamanda 2016 yılında Queen Mary’de Dr. Anglada Escudé liderliğindeki bir ekip tarafından keşfedildi. Proxima B denen bu dış gezegen, kırmızı cüce yıldız Proxima Centauri etrafındaki yörüngede yer alıyor.

Yakın zamanda gök bilimciler, bilinen ilk güneş sistemi dışı ay hakkındaki keşfi duyurmuşlardı. Bugüne kadar, astronomlar 3.500’den fazla güneş sistemi dışı gezegen keşfettiler. Fakat bu gök cismi türünün ilk örneği olarak düşünülmüştü. O da benzer bir teknikle keşfedilmişti.

Araştırmacılar, Barnard’ın yıldızının keşfine yol açan gözlemler sırasında radyal hız yöntemini kullandılar. Bu teknik, yörüngedeki bir gezegenin yerçekiminden kaynaklanabilecek yıldızdaki hareket değişikliklerini tespit ederek çalışıyor.

Bu yalpalama yıldızdan gelen ışığı etkiliyor. Yıldız Yeryüzüne doğru ilerledikçe, ışığı0 hafifçe maviye doğru dönüyor ve uzaklaştıkça kırmızıya doğru dönüyor.

Bu teknik, ana yıldızdan çok uzaktaki bir gezegeni tespit etmek için ilk kez kullanıldı.

Institut d’Estudis Espacials de Catalunya ve İspanya Uzay Bilimleri Enstitüsü’nden Dr Ignasi Ribas,

“Çok dikkatli bir analizden sonra, yüzde 99’un üzerinde bir gezegenin var olduğuna güveniyoruz, çünkü bu en iyi model. gözlemlerimize uyuyor. Bununla birlikte, temkinli davranmalı ve gelecekte durumu düzeltmek için daha fazla veri toplamalıyız. ”

Daha fazla Kısa & Net bilgi için tıklayınız.

Kaynak

qmul.ac.uk

Yorum yazabilirsiniz