Einstein, Hulk ve Star Trek Gama Takımyıldızı Sahibi Oldular

Binlerce yıldır insanlar yıldızlara baktılar ve onları takımyıldızları haline getirdiler: Hulk, TARDIS, Schrödinger’in kedisi, Golden Gate gama takımyıldızı gibi.

İnsanlar binlerce yıldır yıldızlara bakıyorlar ve onları takımyıldızlar haline getiriyorlar.

Bunlara aşina değilsinizdir çünkü muhtemelen onları gama-ışını teleskobu olmadan göremezsiniz.

NASA’nın Fermi Gamma-Ray Uzay Teleskobu tarafından ilk on yılda kaydedilen keşifleri vurgulamak için, ABD’li astronomlar, evrende yer alan gama-ışını enerji kaynaklarına ait noktaları birleştirdiler. Bu, araştırmacıları için yepyeni takımyıldızları, gök cisimleriyle eşleştirmelerine olanak tanıdı. Gama ışınları her ne kadar güçlü bir ışık kaynağı olsa da insan tarafından görünemediği için bu şekilleri gece gökyüzünde göremezsiniz. Fakat, NASA’nın bilim adamları ve California’daki Sonoma Eyalet Üniversitesi’nden sanatçı Aurore Simonnet tarafından hazırlanmış yeni interaktif bir web sitesinde tüm şekilleri görebilirsiniz.

NASA’nın Maryland, Greenbelt’teki Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde bir astrofizikçi olan Julie McEnery, “Bu gayri resmi takımyıldızlarını geliştirmek, Fermi’nin başarılarının on yılını vurgulamanın eğlenceli bir yoluydu” dedi. “Öyle ya da böyle, tüm gama takımyıldızı Fermi bilimiyle ilişkilidir.”

Fermi teleskobu 2008 yılında konuşlandırıldığından beri, gama ışını kaynakları için kozmosu tarıyor. Bu yüksek güçlü ışınlar bizim için görünmezdir. Patlayan yıldızlardan, pulsarlardan ve uzak gök adaların merkezlerindeki güçlü kara deliklerin kenarlarından ışıyabilirler. NASA’ya göre, evrenin bilinen gama-ray kaynaklarının yaklaşık yarısı bu son kategoriye uyuyor.

Fermi konuşlandırıldıktan yedi yıl sonra, görevi öncesinde bilinen kaynak sayısının yaklaşık 10 katı yani 3.000 gama ışını kaynağını haritalandırmıştı.

Şimdi Fermi araştırmacıları, Eyfel Kulesi, Roma Kolezyumu, Golden Gate, Star Trek, TARDIS, Einsten ve Erwin Schrödinger’in kedisinin bulunduğu kutu gibi ikonlara saygı olarak, gama takımyıldızı isimlendirmelerinde bu ikonları kullandılar. Bu onurlandırma içinde belki de en anlamlısı, bir gama-ışını deneyi sonucu bedeninde değişime uğrayan Hulk oldu.

Daha fazla Kısa & Net bilgi için tıklayınız.

Yorum yazabilirsiniz