Kansere Neden Olan Mutasyonlar Düşünülenden Fazla Olabilir

Kansere neden olan mutasyonlar konusu sürekli konuşulan bir olgudur. Güneşten gelen radyasyonlar, sigara içmek, telefon ve bilgisayar gibi cihazlara fazla maruz kalmak gibi birçok etken sayılır. Yaşlanma ile birlikte vücudumuzda ve hücrelerimizde çeşitli değişiklikler oluşmaya başlar. Yeni bir çalışmaya göre bu değişikliklerin kapsamı düşünülenden daha fazla olabilir.

18 Ekim tarihli Science dergisinde belirtilene göre orta yaş ve daha yaşlı olan insanlar yemek borularında daha çok mutasyona sahip hücreye sahipler. Ayrıca bu mutasyonların kimileri yutak kanseri ile de ilişkili.

Vücudumuz hücrelerin her birinde bulunan hücre çalışma faaliyetinin kılavuzu niteliğinde gen olarak adlandırdığımız mekanizmalara sahiptir. Fakat bu mekanizmalar yaşam boyunca mutasyon olarak adlandırılan değişimlere uğrayarak çalışma faaliyetinde değişiklik meydana gelebilir.

Çoğunlukla, bu mutasyonların sağlıklı hücreler üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Aynı zamanda bu hücreler yavaş yavaş ilerlemeye devam eder. Ancak bazen mutasyonlar zararlı olabilir. Örneğin, yeni çalışma faaliyeti sağlıklı bir hücrenin hızlı bir şekilde bölünmesi ve çoğalmasını gerektirebilir. Sağlıklı hücreler böylece kansere neden olabilirler.

Yeni çalışma ile sağlıklı bireylerde hangi mutasyonların meydana geldiği incelenmek istendi. Ekip, 20 ve 75 yaşları arasında dokuz bireyin yemek borusundaki dokuları inceledi. Her bireyin kaç adet kansere neden olacak mutasyon taşıdığını görebilmek için bir dokunun genetik yapısını ortaya koyan gen dizilimi yöntemi kullanıldı.

İnsanların orta yaşları ile birlikte yutağı çevreleyen dokudan yarısından fazlasının yutak kanseri ile ilişkili olabilecek mutasyon tespit edildi. Şaşırtıcı bir şekilde, mutasyona uğramış genlerden biri olan NOTCH1’in, sağlıklı dokularda kanserli olanlardan daha yaygın olduğu bulundu.

Kansere neden olan mutasyonlar için oranlar şaşırtıcı

Özellikle, orta yaş ve yaşlılarda, NOTCH1 mutasyonu, hücrelerin yüzde 12 ile 80’inde mevcuttu. Hücrelerin yüzde 2 ile 37’sinde yutak kanseri ile ilişkili başka bir mutasyon olan TP53 mutasyonları bulundu. Elde edilen bulgular, bu genlerin kanserde oynadıkları rolü yeniden gözden geçirmeleri gerektiğini gösteriyor.

Wellna Sanger Enstitüsünde çalışan ve çalışmanın araştırmacılarından Igoigo Martincorena “Kanserle ilişkili genetik mutasyonların normal dokularda yaygın olduğunu ve kendi hücrelerimizin nasıl yaşlandıkça dokularımızda nasıl kolonize olduklarını, rekabet ettiklerini ve evrimleştiklerini gördük” dedi ve ekledi:

“Bu mutasyonların kansere verdiği önem göz önüne alındığında, şu ana kadar bu fenomenin boyutundan habersiz olmamız dikkat çekicidir.”

Yutak, bu mutasyonları taşıyan vücuttaki tek bölge değil. Benzer şekilde, güneş nedeniyle orta yaştaki bir kişinin cildinin dörtte birinde kansere neden olabilecek mutasyonlar bulunmaktadır.

Martincorena, “Çalışma kanserin erken gelişimine ışık tutsa da, bu mutasyonların yaşlanmaya ve diğer hastalıklara nasıl neden olabileceğinin bulunabileceğine dair pek çok soruyu gündeme getiriyor ve gelecek araştırmalar için ilginç yollar açıyor.” dedi.

Daha fazla Kısa & Net bilgi için tıklayınız.

Kaynak

livescience.com

Yorum yazabilirsiniz