Müzik Ziyafetinin Doruklarına Ulaştıracak Müzikal Film Listesi

Sizlere müzikal film listesi ile belli bir tema üzerine hazırladığımız mükemmel bir film listesi daha. Bu filmleri izlerken kulaklarınızın pası silinecek, bir yandan da duygunun doruklarına ulaşabileceksiniz. Yayımlanma tarihine göre sıraladığımız filmleri sizlere sunuyoruz:

Müzikal Film Listesi

1. The Blues Brothers (1980) – 2 Saat 13 Dakika

Müzikal Film Listesi’nin başında yer alan bu filmde Jake Blues hapisaneden çıakrak birlikte büyüdükleri yetimhanenin yok olmaması için kardeşi Elwood ile birlikte 5000 dolara ihtiyaç duyarlar. Müzisyen arakadaşlarını toplayarak konser yapmaya karar veren ikili, peşlerinde polisler ve naziler olmasına rağmen bir müzikal maceraya atılırlar. Bu enfes müzik şöleninde John Belushi ve Dan Aykroyd’a; James Brown, Aretha Franklin, Ray Charles, John Candy, Carrie Fisher ve Steve Lawrence gibi efsane isimler eşlik ediyor. Film 1998’de tekrar denense de ilk verisyonu kadar etkileyici bulunmayarak gerekli ilgiyi görmedi.

2. The Wall (1982) – 1 Saat 35 Dakika

Tüm zamanların en iyi gruplarından biri olan Pink Floyd’un albümü ile aynı ismi taşıyan film, grubun albümünün yanı sıra grubun davulcusu Syd Barett ile basçı ve söz yazarı Roger Waters’ın hayatından da kesitler sunuyor.

3. The Doors (1991) – 2 Saat 20 Dakika

Bir grubun hikayesini anlatan bir film daha. Amerikalı efsanevi Rock Grubu The Doors hakkında yapılan biyografik bir film, yine iyi bir müzikal örneği. Film grubun solisti Jim Morrison’u temel alıyor. Solistin yaşamındaki çatışmalar, iniş çıkışları konu edinen film, grubun hayranı olan yönetmen Oliver Stone tarafından yapılmış.

4. The Commitments (1991) – 1 Saat 58 Dakika

Dublin’de yer alan Barrytown’da, müzik sektörüne atılma hayali kuran Jimmy Rabbitte bir müzik grubu kurmaya karar verir. Arkadaşları Derek ve Outspan ile birlikte gruplarında yer alacak müzisyen ararlar. Yapacakları Soul tarz müziği ile Solistleri Deco ile bir düğünde , Jimmy’nin arka bahçesinde ise vokallerle tanşırlar. Gazete ilanı ile birlikte trompette Joey Fagan grup üyesi olur. Cover yaparak sanatını icra eden grup içinde çatışmalar, ilişkiler birbirini kovalayarak filmin hikaye örgüsü haline gelir. Kurguya dayanan hikaye, Avrupa’da ezilen kimlik içinde ezilen bir kimlik olan yoksul Dublinlilerin hikayesini konu alır.

5. Ray (2004) – 2 Saat 32 Dakika

Ray Charles, hayalleri olan bir çocuk. Trajik bir kazanın sonucu kör kalır. Fakat hayata tutunma mücadelesinde başarılı olur ve karşısındaki sınırlılıklar karşısında başarıl olarak dünyanın en iyi müzisyenlerinden birisi olur. Ray Charles’ın hikayesini anlatan film müziğin zirvelerine sizi ulaştıracak bir başka film.

6. School of Rock (2004) – 1 Saat 48 Dakika

Rock Müziği felsefesini hayat felsefesi haline getiren Jack Black oyunculuğundaki Dewey Finn, sorunlar yaşadığı grubu ile birlikte yollarını ayırmak zorunda kalır. Yaşadığı ekonomik sorunlar nedeniyle müzik öğretmeni olarak başvurduğu okuldan kabul alır. Bu durum onun müzik hayatında değişiklik yaratmaya başlar. Küçük öğrencileri ile müzik grubu kuran Finn, bu öğrenci grubu ile birlikte yarışmaya katılırlar. Başarının adımları filmin de hikayesi olacaktır.

7. August Rush (2007) – 1 Saat 54 Dakika

Lyla Novacek ünlü viyolonselist’tir ve Louis gitaristtir ve bir klupte vokaldir. Bu iki isim birbirlerine aşık olurken müzik keyfinin yanısıra romantik bir öyküyü de bize sunmaktadır. İkisinin ayrılığından sonra, Lyla kaza geçirir. Hamile olan Lyla’nın çocuğunu babası ondan habersiz başkasına evlat verir. 11 yıl sonra çocukları Evan ailesini bulmak üzere New York’a gider. Burada müzik kariyeri gelişirken aynı zamanda kendisini süprizler beklemektedir.

8. This is It (2009) – 1 Saat 51 Dakika

Popun kralı olarak bilimen Micheal Jackson 26 Haziran’da hayatını kaybedince, ölmeden önce hazırlıklarını sürdürdüğü This is It konserler serisinin prova kayıtlarını içeren film mükemmel bir müzik şöleni sunan filmlerden birisi. Bu filmin görüntüleri dinamik bir enerji de içerirken, yıldızın gerçekleştiremediği konserleri de bir şekilde sahnelenmiş olacak. Film Jackson’ın ölümünden önce çekilen görüntülerden oluşruken çeşitli görüşlere de yer veriliyor.

9. Inside Llewyn Davis (2013) – 1 saat 44 Dakika

Film 1960’larda New York’ta geçmektedir. hareketli müzikte yer edinmeye çalışan Llewyn Davis, bu uğurda çabasını esirgememektedir. Şehir koşullarına karşı direnmeye çalışan Davis, aynı zamanda evsizdir ve kimi zaman eski kız arkadaşı Jean Berkey’de kalır. Dönemin menejerlerinden Bud Grossman’a single’ını dinletmek amacındadır. Film Coen Kardeşler tarafından kurgulanmış ve Dave Van Ronk’un hayatından ilham alıyor. Filmin kadrosunda Oscar Isaac, Justin Timberlake, John Goodman ve Carey Mulligan yer alıyor.

10. Whiplash (2014) – 1 Saat 46 Dakika

Whiplash, genç bir müzisyenin hayatını konu alıyor. Küçükken bateri çalmaya başlayan Andrew, alanında en iyis olmaya çalışıyor. Ülkenin en iyi müzik okullarından Shcarffer Konservatuarı’na giren Andrew, 19 yaşında yaptığı provalar sırasında cazın ustalarından Terence Fletcher tarafından farkedilir. Onu Studio Band’e seçen Fletcher, yeni yarışmalara onu sürükler. Bateristin önünde gireceği yarışmaların dışında hocasının baskısı altında giriştiği bir sınav da vardır. Filmin senaristliği ve yönetmenliği Damien Chazelle’e aitken başrolde Miles Teller ve J.K. Simmons yer alıyor. Film ayrıca sizi ritmin doruklarına ulaştıracak.

11. Sing Street (2016) – 1 Saat 46 Dakika

Ergenlik aşamasındaki bir çocuk Conor ailesinin ekonomik darboğazı nedeniyle Synge Street adındaki erkek okulunda eğitim hayatına devam edecektir. Fakat bu okul dini prensipleri temel alan, baskıcı ve boğucu atmosferde bir okuldur. Bir gün okul çıkışında tutulduğu bir model olan Raphina’ya müzik grubunun klibinde oynayıp oynamamasını sorması üzerine kızın kabulü ile olmayan müzik grubunu oluşturmaya başlar. Ailesi ve okul ile problemleri ile boğuşurken müzik onun hayata karşı duruşunu ifade eden bir araç haline gelir. Conor müzik grubu ile başarıyı yakalamaya başlar ve böylece Raphina’nın ilgisini de çekmeye başlar. Aynı zamanda bu başarı hayata karşı cevaplarını da üreten bir araç olacaktır.

12. Bohemian Rhapsody (2018) – 2 Saat 14 Dakika

Müzikal Film Listesi için en yeni adayımız Bohemian Rhapsody, Queen grubunun hikayesini anlatan bir belgesel filmidir. 2 Kasım 2018 tarihi ile vizyona giren filmde Queen grubunun solisti Freddie Mercury’nin hayatı konu edilir. Film Mercury’nin özgün sesi ile müzikteki devrimci duruşu ve yaşamındaki iç çatışmalarını konu edinmektedir. Grubun ve Mercury’nin ve hatta Rock Müziğinin gelmiş gçemiş en büyük performanslarından biri olan Live Aid konseri öncesini de ele alan filmde müziğin de doruklarına ulaşacağınız bir gerçek.

Serbest piyasa ekonomisi eleştirisi içeren film listesine ulaşmak için tıklayınız.

Yazarlarımız tarafından hazırlanan film eleştirilerine ulaşmak için tıklayınız.

Yorum yazabilirsiniz