Wombat Dışkısı – Neden Kübik Olduğu Bulunmuş Olabilir

Bir Wombat dışkısı kübik bir şekle sahiptir ve bilim adamları yeni bir araştırma ile bunun nasıl mümkün olduğunu bulduklarını tahmin ediyorlar.

Wombatlar sevimli Avuturalya marsupial’lerinden bir tür.

Kübik Wombat dışkısı, mavi balina gövdesi ve mantis karidesinin gücü gibi hayvanlar aleminin harikalarından birisidir.  Temel fiziksel gerçekliğin dışında ortaya konulan bu sanat yapısı, diğer canlılarınkinden farklıdır. Canlılarda normalde beklenen dışkı şekli küre ve konik silindir biçimindedir. Bunun nedenini bir diş macununu sıktığında oluşturabileceğiniz şekillerle anlamlandırabilirsiniz. Oval ve konik cisimler oluşturmak için yuvarlak bir tüpten geçmesi gerekmektedir.

Fakat durum Wombat dışkısı için hiçbir zaman bu şekilde olmadı ve bu durum anlamlandırılamadı. Ancak, 18 Kasım’da APS Bölümü Akışkanlar Dinamiği’nin 71. Yıllık Toplantısında sunulan yeni araştırmada, Georgia Teknoloji Enstitüsü’nden Patricia Yang’ın önderliğindeki bir araştırmacılar ekibi bunu çözdüğünü söyledi.

Wombat Dışkısı Yolculuğunun Son Anında Kübe Dönüşüyor

Dışkılar, wombat bağırsağının çoğundan sıvı halde geçer, ancak yolculuğun son yüzde 8’inde katı forma kavuşurlar. Bu ise kübik sihirin gerçekleştiği zaman.

Bunun nedeni bağırsağın bazı yerlerde diğerlerinden daha elastik olması olarak düşünülüyor. Bu yüzden bağırsaklar bazı yerlerde diğerlerine göre daha fazla bası uygulayarak Wombat dışkısı için kübik bir form oluşturuyor. Bu ise Yang’a göre, bir küp yapmak için yeni ve önceden bilinmeyen bir yöntem.

Wombat Dışkısı

“Şu anda küp üretimi için iki yöntemimiz var: Onu biz biçimlendiririz, ya da keseriz. Şimdi, bu üçüncü yönteme sahibiz” ifadesini kullandı. “Üretim sürecine uygulamak için havalı bir yöntem olurdu – sadece kalıp yerine yumuşak bir doku ile küp yapmak”

Açıklamada, Wombats’ın bütün bu çabayı bir nedenden ötürü yaptığı belirtiliyor. Çok iyi görmüyorlar ya da duymuyorlar, bu yüzden şakalarını kendilerine rehberlik etmek ve varlıklarını diğer karşı cinslere bildirmek için önemli yerlerde topluyorlar. Bu durumda kübik dışkılardan oluşan büyük bir yığın, wombat’ın yerini bildirmeye eşdeğer oluyor.

İşte Wombat dışkısını mavi balinaların gövdesi ve mantis karideslerinin vuruşları gibi büyülü kılan gerçek burada. Wombatların bu üstün yetenekleri gibi mantis karidesleri de kendi ağırlıklarının 2500 katındaki güçle saldırabilme yetisine sahipler. Yakın zamanda onların gözleri otomatik pilot araçların görüşü için ilham kaynağı olmuştu. Ayrıca onların saldırı anında ortaya çıkardığı kabarcık birkaç bin Kelvins’e kadar çıkabilen çok yüksek sıcaklık yaratmaktadır. Mantis karidesleri hakkında enteresan şeylere bakmak için tıklayınız.

Kaynak:

livescience.com

Yorum yazabilirsiniz