Maymunlar Hakkında 10 Enteresan Şey

1. Maymunların Matematiksel Zekası

Söyle, kaçla kaçı çarpayım?

Maymunların matematiksel zekası kısmen de olsa gelişmiştir. Sayabilirler, aritmetikten ve nadir de olsa çarpmanın temel kurallarını kavrayabilirler. Bu onları insanlara yakınlaştıran en önemli zeka faktörlerinden birisidir.

2. Kur Davranışı

Capuchin Maymunu

Bir dişi eşini etkileyebilmek için, erkek Capuchin maymunları idrarı elleriyle alırlar ve kürklerine iyice sürerler.

3. Maymunun Kelime Kökü

Maymunun ingilizce kelime karşılığı olan ‘monkey’ kelime kökünün nereden geldiği konusunda çokça iddia bulunmaktadır. Hollanda dilinde ‘manneken’ olarak bilinen ‘küçük adam’ ifadesine yakın olduğu konusunda iddialar mevcuttur. Ortaçağ yaratık hikayelrinden biri olan ‘Moneke’ isimli canavarın oğlu olduğu da iddialar arasındadır.

4. Bir besin kaynağı olarak Maymun

Çin ve Malezya’da çiğ ve pişmiş ölü maymunlar yaygın olarak tüketilmektedir.

5. Diş İpi Kullanmak

Diş İpi Kullanan Maymun

Bilim adamları, dişi maymunların genç nesillerine diş ipi kullanmayı öğrettiklerini deneyimlemişlerdir. Nesiller boyu eğitim politikası böyle bir şey olsa gerek!

6. 4.5 metre havaya

Cüce Maymun

Cüce maymunlar 4.5 metre havaya sıçrayabilirler. Düşünsenize apartmanın birinci katında oturuyorsunuz ve camınızdan içeri bir cüce maymun giriyor.

7. Dünyadaki en küçük maymunlar : Pygmy Marmoset

Pygmy Marmoset

Dünyadaki en küçük maymun yaklaşık 12 cm kadar küçük gövdeye ve 17 cm kuyruk uzunluğuna sahip cüce marmosettir. Bir insan elinin avcuna sığabilir ve yaklaşık bir deste kart ağırlığındadır. Gömleğinizin cebine, paltonuzun iç cebine koydurup dilediğiniz yere gezdirebilirsiniz!

8. Son Keşif : Lesula Maymunu

Lesula Maymunu

En son keşfedilen maymun türü lesula maymunudur. Afrika’da Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde 2007 yılında keşfedilmiştir. Hâlâ bilmediğimiz daha ne kadar tür var acaba?

9. Hasta ettin bizi

Hayvandan Geçen Bakteriler

Maymundan insana yayılabilen hastalıklar arasında Ebola Reston, B virüsü, maymun çiçeği, sarı humma, simian immün yetmezlik virüsü, tüberküloz ve henüz bilinmeyen veya tanımlanmamış diğer hastalıklar yer alır. Bir ek bilgi olarak: 40 milyondan fazla insana bulaşan AIDS hastalığının kaynağı HIV virüsünün kökenini araştıran bilim adamları, kaynak noktasının Kamerun’un bir bölgesindeki iki şempanze kolonisine kadar takip ettiklerini düşünüyorlar.

10. Maymunları Ayırmak

Orta ve Güney Amerika’da yaşayan maymunlara ‘Yeni Dünya maymunları’ denir. Afrika ve Asya’da yaşayan maymunlara “Eski Dünya maymunları” denir.

Yorum yazabilirsiniz