Mantis Karidesi Hakkında Enteresan Şeyler

Doğanın en enteresan varlıklarından birisi Mantis Karidesi türüdür. Pistol Karidesleri gibi mantis karidesleri de okyanusların vahşi doğasında hayatta kalmak için olağanüstü özelliklere sahiptir. Gelin enteresanlıklarıyla Mantis Karidesi türüne biraz bakalım.


1. 450’den fazla belgelenmiş mantis karidesi türü vardır. Renk olarak geniş ölçüde değişkenlik gösterirler. Bazıları kahverengi tonlara sahipken bazıları canlı renklere sahip olabilir.

2. Ortalama olarak, 10 cm uzunluğa kadar büyürler. Bununla birlikte, 38 santimetre kadar uzayabilen bazı türleri vardır.

3. Mantis karidesinin Smashers ismindeki türü avlarını parçalamayı tercih ettiğii için istiridyeler, yumuşakçalar, yengeçler ve salyangozlar gibi dayanıklı bir av yemeyi tercih ederler. Diğer taraftan mızrakçılar, balık gibi daha yumuşak bir av için

4. Mantis karidesleri yırtıcı hayvanlardır. Çoğunlukla deniz ortamında ekolojik dengenin sağlanmasında son derece önemde sorumlu olan yırtıcı hayvanlara dönüşürler.

5. Yaygın olarak alt-tropik ve tropikal deniz habitatlarında bulunurlar. Zamanlarının çoğunu delik ve yuvalarda geçirirler. Bu da onlar üzerinde araştırma yapmayı son derece zorlaştırır.

6. Bu karidesler farklı isimlerle anılıyordu. Örneğin, Avustralyalılar onlara karides öldürücüleri derken eski Asurlular deniz çekirgeleri olarak adlandırıyordu. Bugün, birçok insan onlara başparmak delici olarak isim vermektedir.

7. Küçük olsa da, bu yaratıklar oldukça tehlikelidir, çünkü uygun şekilde ele alınmadıklarında, güçlü pençelerini kullanarak şiddetli ağrıya maruz bırakabilirler.

8. Pençeleri çok önemli role sahiptir. Avlarını parçalamak, şaşırtmak veya avlamak için pençelerini kullanabilirler.

9. Mantis karidesinin daha büyük türlerinin pençeleri o kadar güçlüdür ki, sadece bir vuruşta bir akvaryumun camını kırabilirler.

10. Smashers’lar gelişmiş pençelere sahip olduğu için görülemeyecek hızla saldırırlar. Saniyede 23 metrelik bir hızla bu atağı gerçekleştirirler.

 

11. Mantis karidesleri kendi ağırlıklarının 2500 katındaki güçle saldırabilirler.

12. Smashers’ın saldırı anında ortaya çıkardığı kabarcık birkaç bin Kelvins’e kadar çıkabilen çok yüksek sıcaklık yaratır. Bu yüksek sıcaklık ışık meydana çıkartır, fakat bu enerji yükselme anı kısa ömürlü ve zayıfıtır. Bu nedenle çıplak gözle görünemez. gitmeyi tercih ederler, böylece kolayca dilimleyip onları yakalayabilirler.

13. Üstün görme yetisine sahiptirler. Hatta bu görme yetisi otomatik pilot araçlar için gelecek görüş teknolojisi olarak örnek alınmıştır.

Daha fazla enteresan şey için tıklayınız.

Yorum yazabilirsiniz